Recent News
Fort Sumter

Fort Sumter w Karolinie Południowej został pierwotnie zbudowany w XIX wieku jako część planu „Trzeciego Systemu” mającego na celu obronę wybrzeży Ameryki po wojnie 1812 roku przed Brytyjczykami. W rzeczywistości stanie się on miejscem zapłonu amerykańskiej wojny domowej.

Historia Fortu Sumter

Siły Konfederacji oddały pierwsze strzały w czasie wojny secesyjnej do wojsk federalnych w Forcie Sumter, a fort nadal służył jako punkt centralny w Charleston przez cały okres wojny secesyjnej.

Przygotowania do wojny

Po wyborze Abrahama Lincolna na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1860 roku południowe stany zaczęły odłączać się od Unii, ogłaszając powstanie odrębnych Konfederackich Stanów Ameryki. Choć istniało wiele przyczyn tego konfliktu na linii północ-południe, głównym problemem był sprzeciw Lincolna wobec niewolnictwa, a w szczególności wobec ustawodawstwa takiego jak federalny Fugitive Slave Act.

Karolina Południowa ogłosiła secesję 20 grudnia 1860 roku. Pomimo tego, Fort Sumter był początkowo utrzymywany przez Unię pod dowództwem majora Roberta Andersona. Anderson przeniósł swoje siły z pobliskiego Fortu Moultrie do słabo bronionego wcześniej Fortu Sumter sześć dni po secesji. Zostało to odebrane przez Konfederatów jako wrogi akt.

Oblężenie

Napięcie wzrosło w związku z tym posunięciem, co doprowadziło do oblężenia Fortu Sumter przez Konfederatów przeciwko Unii. Zapasy w Forcie Sumter zaczęły się kończyć i mimo negocjacji nie udało się osiągnąć porozumienia.

Początek wojny

Rankiem 12 kwietnia 1861 r. Konfederaci ostrzelali Fort Sumter, sygnalizując początek amerykańskiej wojny domowej. Po 34 godzinach bombardowania Unia poddała Fort Sumter. Nie udało się go odzyskać przez kolejne cztery lata.

Fort Sumter dzisiaj

Dziś Fort Sumter jest otwarty dla zwiedzających jako część sieci Parków Narodowych. Zwiedzający mogą wysłuchać dziesięciominutowej pogadanki rangersów na temat tego miejsca przed wyruszeniem na samodzielną wycieczkę.

Dojazd do Fortu Sumter

Fort Sumter znajduje się w Charleston Harbor i można się do niego dostać jedynie za pomocą obsługiwanych przez koncesjonariuszy łodzi wycieczkowych. Promy te odpływają z dwóch miejsc: Liberty Square Visitor Education Center w centrum Charleston i Patriots Point Naval and Maritime Museum w Mount Pleasant.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *