Recent News
Klasztor Riła Bułgaria

Oprócz tego, że jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bułgarii, klasztor Riła jest jednym z najważniejszych miejsc religijnych i kulturowych w Bułgarii.

Historia Klasztoru Riła

Miejsce to ma swoje korzenie w X wieku, kiedy to święty Iwan z Riły mieszkał w tym regionie, poświęcając swoje życie duchowemu powołaniu i zyskując silne poparcie wśród ludzi. Najwcześniejszy klasztor poświęcony świętemu został zbudowany na miejscu we wczesnym średniowieczu i został znacznie przebudowany w 14 wieku. Jednak większość kompleksu, który można zobaczyć dzisiaj, ma swoje korzenie w 19 wieku, kiedy to miejsce zostało odbudowane po niszczącym pożarze.

Powszechnie uznawany za jedno z najważniejszych miejsc kulturalnych i religijnych w Bułgarii, Klasztor Riła został również wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 roku.

Klasztor Riła dzisiaj

Obecnie klasztor Riła składa się z dużego zewnętrznego prostokąta z krużgankami i komnatami mieszkalnymi otaczającymi dużą kopułę Katedry Matki Bożej Wniebowziętej, która stoi wewnątrz. W tym ważnym i imponującym zabytkowym kościele znajdują się relikwie świętego Iwana.

Obok katedry znajduje się najstarsza część kompleksu, XIV-wieczna wieża Hrelyu, nazwana tak na cześć szlachcica, który ją zbudował. Ma ona 23 metry wysokości i zawiera wiele imponujących fresków, a także ważną kaplicę, która znajduje się na najwyższym poziomie.

W zewnętrznych krużgankach znajduje się muzeum, w którym można zapoznać się z historią klasztoru Riła, obejrzeć dzieła sztuki średniowiecznej i inne ważne przedmioty.

W odległości około 4 km od klasztoru znajduje się oznaczona ścieżka prowadząca do Jaskini Świętego Iwana, która jest uważana za pierwotne miejsce zamieszkania świętego. Miejsce to znajduje się również na liście 10 najlepszych atrakcji turystycznych w Bułgarii.

Dojazd do Klasztoru Riła

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do klasztoru z Sofii jest podróż samochodem, która trwa około 2 godzin drogą A3. Wiele osób decyduje się na jednodniową wycieczkę autobusem wycieczkowym, która jest niedroga i pouczająca. Najtańszą opcją jest podróż autobusem z miasta. Złap autobus do Rilskiego Klasztoru z Sofii z dworca autobusowego i autokarowego Zapad – Ovcha Kupel.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *