Recent News
Merida

Stało się również centrum kultu cesarskiego, który czcił cesarzy jako bogów. Dowody na to, że rzymscy władcy byli bogami, to między innymi zasłonięte popiersie Augusta jako Pontifex Maximus, czyli najwyższego autorytetu religijnego, znajdujące się w Narodowym Muzeum Sztuki Rzymskiej oraz błędnie nazwana Świątynia Diany w centrum miasta. Ta ostatnia – najprawdopodobniej wzniesiona za panowania Augusta – jest w rzeczywistości cesarską świątynią kultową, która wznosi się na wysokim granitowym podium, a jej rozpadający się tympanon wskazuje na niebo.

(Zasypana przez Wezuwiusza, ta rzymska willa jest mniej odwiedzaną alternatywą dla Pompei).

W czasach swojej świetności, w pierwszym i drugim wieku, Mérida przyciągała 40 000 mieszkańców, pochodzących aż z Azji Mniejszej. Pozostało strategicznym bastionem i stolicą administracyjną aż do ósmego wieku okupacji mauretańskiej. Ale do czasu chrześcijańskiej rekonkwisty w XII wieku, miasto było historycznym przypisem. Wiele z jego „niemoralnych” struktur zostało zasypanych, aby zrobić miejsce dla rolnictwa i nowego budownictwa.

Mnóstwo innych rzymskich miejsc istnieje poza Włochami, w tym w sąsiedniej Portugalii, Maroku i Francji. „W nich możesz mieć amfiteatr lub łaźnie lub akwedukt”, mówi Marco Mangut, przewodnik turystyczny z Estremadury. „Ale znalezienie teatru, amfiteatru i cyrku – trzech najlepszych budynków do gier – jest niezwykle rzadkie, z wyjątkiem Rzymu”.

Starożytność spotyka się z nowoczesnością

Godne uwagi starożytne struktury Méridy, najmniej zaludnionego i najmniej odwiedzanego regionu Hiszpanii, były stosunkowo łatwe do odkopania. „Jeśli pojedziesz do Rzymu, różnica między współczesnym poziomem gruntu a starożytnym wynosi około 10 metrów. W Méridzie nie jest to nawet połowa tego. Możesz otworzyć wykop pod nowy światłowód i trafić na rzymskie ruiny” – mówi Jonathan Edmondson, profesor historii rzymskiej i studiów klasycznych na Uniwersytecie York w Toronto i współautor książki Si muero, no me olvides (Kiedy umrę, nie zapomnij o mnie), która bada życie społeczne Augusty Emerity poprzez epigrafy pogrzebowe.

W obrębie nowoczesnego miasta, zwiedzający natkną się na ponad 30 zabytków, od rzymskich po chrześcijańskie, wszystkie zarządzane przez Konsorcjum Zabytkowego Miasta Mérida. Regularne znaleziska archeologiczne i projekty konserwatorskie oznaczają, że zawsze jest coś nowego do zobaczenia.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *