Recent News
Synagoga Nożyków

Synagoga Nożyków jest jedyną przedwojenną synagogą w Warszawie, która przetrwała nazistowską okupację miasta. Położona w centralnym punkcie dzielnicy żydowskiej, synagoga jest symbolem tego, co zostało utracone w wyniku Holokaustu i centralnym miejscem kultu dla społeczności żydowskiej miasta.

Historia Synagogi Nożyków

Gdy wojska Hitlera wkroczyły do Warszawy (29 września 1939 r.), liczba ludności żydowskiej w mieście wynosiła około 370 000 (około jednej trzeciej ogółu), co czyniło je największym po Nowym Jorku ośrodkiem żydowskim na świecie.

Istniały wówczas setki synagog i domów modlitwy, w tym monumentalna Wielka Synagoga przy ulicy Tłomackie, którą naziści wysadzili w połowie maja 1943 roku dla uczczenia zwycięstwa nad walczącymi w getcie warszawskim.

Tylko jedno żydowskie miejsce kultu przetrwało zniszczenia II wojny światowej – Synagoga Nożyków przy ul. Twardej 6. Niemcy przebudowali budynek na stajnie i magazyn, dzięki czemu ocalał on przed ogólnym zniszczeniem.

Zbudowana w stylu neoromańskim z inicjatywy Zalmana i Rywki Nożyków, została poświęcona w 1902 roku. Choć uszkodzona podczas wycofywania się Niemców, po wojnie ponownie służyła jako synagoga, a po okresie rekonstrukcji w latach 1977-1983 została ponownie otwarta w 1983 roku.

Synagoga Nożyków dzisiaj

Całkowicie odrestaurowana w latach 1977-1983, synagoga Nożyków jest obecnie otwarta dla wiernych, jak również organizuje wspólne obchody szabatu i innych świąt żydowskich oraz prowadzi wykłady. Pozostaje ona w samym centrum społeczności żydowskiej w mieście.

Dojazd do Synagogi Nożyków

Z centrum Warszawy do Synagogi Nożyków można dojechać w 12 minut vi al. Jerozolimskimi/DW631 i al. Jana Pawła II. Można też skorzystać z kilku opcji transportu publicznego – wysiąść na przystanku Emilii Plater i przejść około 10 minut, aby dotrzeć na miejsce. Z centrum Warszawy można dojść w 25 minut Marszałkowską.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *