Recent News
Vicksburg

Pole bitwy Vicksburg było miejscem jednego z najważniejszych zwycięstw Unii w amerykańskiej wojnie domowej i wraz z bitwą pod Gettysburgiem stanowiło kluczowy moment podczas konfliktu.

Historia Pola Bitwy Vicksburskiej

Dzięki strategicznie ważnemu położeniu w pobliżu rzeki Missisipi, bogactwu zasobów, dostępowi do Richmond i możliwości podzielenia południa, prezydent Abraham Lincoln uznał Vicksburg za „klucz” do wygrania wojny. Lincoln rozpoczął więc Kampanię Vicksburską, aby przejąć miasto od Konfederatów, a w 1863 roku generał dywizji Ulysses S. Grant poprowadził tu Armię Unii Tennessee.

Vicksburg był silnie broniony. Po dwóch nieudanych próbach 19 i 22 maja 1863 roku, armii Unii Granta udało się w końcu je spenetrować. Grant zmienił taktykę z siłowej na podżeganie do oblężenia, odcinając wojska konfederackie pod Vicksburgiem od dróg komunikacyjnych i zaopatrzeniowych i przygotowując drogę do ataku.

Następnie, od 26 maja, wojska federalne podjęły kampanię mającą na celu osłabienie obrony konfederackiej poprzez drążenie pod nią tuneli i niszczenie ich za pomocą materiałów wybuchowych. Dwie miny zostały rzeczywiście zdetonowane w czerwcu wraz z kilkoma starciami i trwającym ostrzałem.

Wreszcie, 3 lipca, konfederacki generał Pemberton jechał na spotkanie z Grantem, wywieszając białe flagi. Początkowo nie udało się uzgodnić warunków, ale ostateczna kapitulacja Konfederatów została podpisana następnego dnia, 4 lipca 1863 roku. Unia zdobyła swój klucz do Południa.

Dzisiejsze Pole Bitwy Vicksburskiej

Dziś Pole Bitwy Vicksburskiej to Narodowy Park Historyczny, w którym znajduje się ponad tysiąc pomników upamiętniających oblężenie Vicksburga i towarzyszące mu wydarzenia, a także odrestaurowany federalny okręt wojenny USS Cairo z towarzyszącym mu muzeum oraz cmentarz narodowy.

Na polu bitwy Vicksburg organizowane są różne atrakcje, w tym 16-milowa wycieczka samochodowa po terenie oraz centrum dla zwiedzających z kilkoma eksponatami. W pobliżu znajdują się powiązane miejsca, w tym baterie przy Louisiana Circle i Navy Circle, a także South Fort.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *